شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

ام اس

1. با سلام
    اگر امکان داره در مورد بیماری ام اس توضیح بدین ؟ چه عاملی باعث ایجاد این بیماری می شود ؟ و علائم اولیه آن چیست؟
    آیا افسردگی میتونه عاملی برای ایجاد ام اس باشه؟(من در سریال پرستاران  Smile دیدم که می گفتند افسردگی منجر به بیماری ام اس شده ) .

2. goleyas نوشته است: با سلام
    اگر امکان داره در مورد بیماری ام اس توضیح بدین ؟ چه عاملی باعث ایجاد این بیماری می شود ؟ و علائم اولیه آن چیست؟
    آیا افسردگی میتونه عاملی برای ایجاد ام اس باشه؟(من در سریال پرستاران  Smile دیدم که می گفتند افسردگی منجر به بیماری ام اس شده ) .

سلام،
    ام.اس یا مولتیپل اسکلروزیس Multiple Sclerosis اختلالی است که در آن قسمتهایی از میلین و رشته های عصبی زیر آن در چشم ، مغز و نخاع آسیب دیده یا تخریب می شوند.
    این اختلال معمولا در سنین 20 تا 40 سالگی شروع شده و در زنان بیش از مدران بروز می کند. اکثر مبتلایان دوره هایی از سلامت نسبی دارند که با دوره هایی از شعله وری بیماری همراه است. به هر حال این بیماری به مرور زمان بدتر خواهد شد.

علل
    علت این بیماری ناشناخته است اما توضیحاتی در مورد دخالت نوعی ویروس یا آنتی ژن داده است که باعث می شود بدن علیه بافت خودش وارد عمل شود (واکنش خودایمنی). این واکنش خود ایمنی باعث التهاب و تخریب میلین و نیز آسیب به غلاف میلینی و رشته های عصبی زیر آن می شود .
    به نظر می رسد وراثت نیز در این بیماری نقش داشته باشد. حدود 5% از مبتلایان، برادر یا خواهر مبتلا و حدود 15% آنها یکی از خویشاوندان نزدیکشان به این بیماری مبتلا بوده است . همچنین این بیماری در کسانی که استعداد ژنتیکی و نشانه های پروتئینی خاصی که افتراق بین خودی و غیر خودی را در بدن کنترل می کنند، بیشتر بروز می کند. همچنین محیط را نیز در ایجاد این بیماری موثر دانسته اند.

علایم
    علایم بسیار متنوع هستند، از فردی به فرد دیگر و در یک فرد در زمانی نسبت به زمان دیگر. این تفاوت علایم به ناحیه ای که درگیری عصبی در آن به وجود آمده بستگی دارد . اگر اعصابی که اطلاعات حسی را منتقل می کنند، گرفتار شوند؛ علایم به صورت اختلالات حسی خواهد بود و اگر این اعصاب حرکتی باشند، اختلالات حرکتی دیده خواهد شد. علایم معمولا مدتی هستند و سپس ناپدید می شوند و یک یا چند قسمت بدن را درگیر می کنند.

علایم حسی که ممکن است دیده شود عبارتند از:
    احساس غیر طبیعی مثل سوزش، کرختی، درد و خارش
    اختلالات دید مثل دوبینی، کوری نسبی و درد در یک چشم، تاری دید
    اختلال در رسیدن به ارگاسم، کاهش حس در واژن و ناتوانی جنسی در مرد
    سرگیجه و حالت گیجی

علایم حرکتی که ممکن است دیده شوند:
    ضعف و خستگی
    مشکل در راه رفتن و حفظ تعادل
    لرزش دست
    حرکات غیر هماهنگ چشم
    ناتوانی در کنترل ادرار و حرکات روده
    یبوست
    خستگی و سختی عضلات غیر طبیعی

علایم روانی یا نورولوژیک که ممکن است دیده شوند:
    تغییرات خلق
    افسردگی
    ناتوانی در کنترل احساسات (خندیدن یا گریه کردن بدون دلیل)
    اختلال واضح یا نسبی ذهنی

همانطور که در بالا ذکر شد، افسردگی می تواند یکی از علایم این بیماری باشد و نه عامل به وجود آورنده آن.

3. به نام خدا
    من ضعف بدنی شدید دارم وهمه جارا تار می بینم (دوتایی می بینم).دست ها وپاهایم بدون اختیار میلرزد.راه رفتن برایم مشکل است.ابرو هایم بالا وپایین می شود.ایا اینها علامت بیماری ام اس نیست؟
    تزریق هورمون تستوسترون چه تاثیری بر بیماران ام اس دراد؟
    من اکنون 20 سال دارم می خواستم بدانم تزریق هورمون تستوسترون چه ضرری برای من دارد؟

4. aapa نوشته است: به نام خدا
    من ضعف بدنی شدید دارم وهمه جارا تار می بینم (دوتایی می بینم).دست ها وپاهایم بدون اختیار میلرزد.راه رفتن برایم مشکل است.ابرو هایم بالا وپایین می شود.ایا اینها علامت بیماری ام اس نیست؟
    تزریق هورمون تستوسترون چه تاثیری بر بیماران ام اس دراد؟
    من اکنون 20 سال دارم می خواستم بدانم تزریق هورمون تستوسترون چه ضرری برای من دارد؟

سلام،
    علایمی که ذکر کردید احتیاج به بررسی بیشتر دارد که هنگام مراجعه به پزشک حتما ارزیابی خواهد شد. اصولا تزریق هورمون جز در موارد خاص که مورد درمانی دارد توصیه نمی شود و حتما عوارض جانبی خواهد داشت.

5. سلام آقای دکتر .
    خواهش می کنم در مورد درمان بیماری "ام اس" توضیح دهید. یکی از بستگان ما یه پسر 25 ساله هست که 3 ساله بیماری "ام اس " داره . هر هفته یدونه آمپول سینووکس تزریق می کنن . اولش آمپول آوونکس می زدند ولی الان 1 سال هست که دیگه این آمپول رو نمی زنن. آیا آمپول سینووکس و آونکس از لحاظ کیفیت با هم فرق دارن؟
    آقای دکتر به غیر از آمپول سینووکس شما چه داروهای دیگه ای رو برای کنترل بیماری پیشنهاد می کنید ؟
    آیا بیماری به مرور زمان بدتر می شود یا در صورت درمان به مراحل کنترل در می آد؟
    آیا کپسول گیاه کندر در کنترل بیماری بهتر است یا آمپول سینووکس ؟
    داروهای جدید که در خارج از کشور در حال آزمایشه چند سال طول می کشه تا به ایران بیاد ؟
    خواهش می کنم جواب تک تک سوالام رو بدید
    با تشکر

6. helen68 نوشته است: سلام آقای دکتر .
    خواهش می کنم در مورد درمان بیماری "ام اس" توضیح دهید. یکی از بستگان ما یه پسر 25 ساله هست که 3 ساله بیماری "ام اس " داره . هر هفته یدونه آمپول سینووکس تزریق می کنن . اولش آمپول آوونکس می زدند ولی الان 1 سال هست که دیگه این آمپول رو نمی زنن. آیا آمپول سینووکس و آونکس از لحاظ کیفیت با هم فرق دارن؟
    آقای دکتر به غیر از آمپول سینووکس شما چه داروهای دیگه ای رو برای کنترل بیماری پیشنهاد می کنید ؟
    آیا بیماری به مرور زمان بدتر می شود یا در صورت درمان به مراحل کنترل در می آد؟
    آیا کپسول گیاه کندر در کنترل بیماری بهتر است یا آمپول سینووکس ؟
    داروهای جدید که در خارج از کشور در حال آزمایشه چند سال طول می کشه تا به ایران بیاد ؟
    خواهش می کنم جواب تک تک سوالام رو بدید
    با تشکر

سلام،
    مطالب بالا و نیز تاپیک زیر را مطالعه کنید:

ام اس چيست ؟

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید