شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

سن ابتلا به تخمدان پلی کیستیک

1. سلام دوستان ،یه سوال برام پیش اومده ممنون میشم راهنمائیم کنید.دوستم 25 سالشه و دکتر بهش گفته تخمدانش پلی کیستیکه،علائم تخمدان پلی کیستیک مثل پر موئی،چاقی،موی زائد و اختلال در عادت ماهیانه رو هم داره در صورتی که قبلا این طور نبود.میخواستم ازتون بپرسم آیا زنان در سن خاصی به این مشکل دچار میشن؟یا تو سنین 45-15 خطر ابتلا بهش وجود داره؟و آیا اینکه حتما زمینه ارثی داره یا نه؟ و اینکه آیا ممکنه تشخیص پزشک اشتباه بوده باشه؟ممنونم از راهنمائیتونو اگر درمان مکمل غیر از دارو به نظرتون میرسه بفرمائید.و اینکه اختلال در عادت ماهیانه این بیماران به چه صورته؟

2. mahshad1366 نوشته است: سلام دوستان ،یه سوال برام پیش اومده ممنون میشم راهنمائیم کنید.دوستم 25 سالشه و دکتر بهش گفته تخمدانش پلی کیستیکه،علائم تخمدان پلی کیستیک مثل پر موئی،چاقی،موی زائد و اختلال در عادت ماهیانه رو هم داره در صورتی که قبلا این طور نبود.میخواستم ازتون بپرسم آیا زنان در سن خاصی به این مشکل دچار میشن؟یا تو سنین 45-15 خطر ابتلا بهش وجود داره؟

سلام

سن خاصی مطرح نیست دوست من
    طبق مشاهدات من، جوان‌ترین کیسی که در همین تالار خودمون داشتیم و در سونوی ایشون تخمدان با نمای PCOD گزارش شده بود اگه اشتباه نکنم 20 ساله بود، ممکنه در دیتابیس فروم دختران جوان‌تری هم داشته باشیم که من ندیده باشم ...

نقل قول: و آیا اینکه حتما زمینه ارثی داره یا نه؟

علت تخمدان پلی‌سیستیک (که برای بیان ساده‌تر پلی‌کیستیک تلفظ می‌شه) به طور قطعی و دقیق درک نشده اما فعال بودن زمینه‌های ارثی به عنوان یک دلیل خاص مطرح هستش.

نقل قول: و اینکه آیا ممکنه تشخیص پزشک اشتباه بوده باشه؟

چون نحوه‌ی تشخیص گذاشتن قطعی در مورد PCOD منوط به گزارش سونو هست، بنابراین امکان خطا در تشخیص می‌نیممه. تصویری از تخمدان PCOD رو در اینجا ببینید. نمای بیرونی تخمدان PCOD رو هم در تصویر زیر مشاهده کنید.

- توجه: تصویر کوچک شده است،
    برای دیدن تصویر در اندازه واقعی روی آن کلیک کنید!

نقل قول: ممنونم از راهنمائیتونو اگر درمان مکمل غیر از دارو به نظرتون میرسه بفرمائید.و اینکه اختلال در عادت ماهیانه این بیماران به چه صورته؟

یکی از عوارض تخمدان PCOD اختلال در قاعدگی هست به طوریکه

- بعضی از خانم‌ها کمتر از 9 پریود در سال رو تجربه می‌کنن؛
    - بعضی دچار آمنوره‌ی ثانویه (قطع قاعدگی) می‌شن؛ و
    - بعضی دیگر خونریزی شدید در طی قاعدگی‌شون دارن.

این اتفاقات به دلیل اختلال هورمونی و افزایش تیتراژ آندروژن (هورمون مردونه) هستش.

خط درمان ترکیبی «قرص ضدبارداری + متفورمیـن» روتین‌ترین درمان دارویی هست
    و اون چیزی که بیشتر در این مورد مطرح می‌شه که شما اسمش رو گذاشتید "درمان مکمل"، موارد زیر هستن:

1. کاهش وزن فرد و رسیدن به BMI و WHR مطلوب؛ که برای خانم‌ها به ترتیب مقادیر 21.5 و 0.7 ایده‌آل و بهینه هستن.
    BMI یا Body Mass Index، همون توده‌ی بدنی هست که نحوه‌ی محاسبه‌ی اون رو قبلا در تاپیک زیر توضیح دادم.

کیست تخمدان، اسپرم و ناباروری

WHR یا Waist-Hip Ratio هم نسبت دور کمر (W) به دور باسن (H) هستش. به عنوان مثال برای خانمی با دور کمر 70 سانتی‌متر و دور باسن 100 سانتی‌متر WHR برابر است با:

WHR = W / H = 70 / 100 = 0.7

تصویر زیر برای محاسبه‌ی W (نوار بالا) و H (نوار پایین) کمک‌تون می‌کنه.

- توجه: تصویر کوچک شده است،
    برای دیدن تصویر در اندازه واقعی روی آن کلیک کنید!

2. تغذیه‌ی مناسب. استفاده از سبزیجات، حبوبات، میوه‌جات و ... و کاهش مصرف غذاهایی حاوی چربی اشباع مانند گوشت قرمز، غذاهای سرخ شده و ...

3. ترک سیگار: خانم‌هایی که سیگار استعمال می‌کنن مقادیر بالاتری از آندروژن دارن که این می‌تونه علائم PCOD رو تشدید کنه.

تشکر شده توسط : 2 کاربر
  3. ممنونم از لطفت من چون خودم همین مشکلو دارم و از 18 سالگی برام تشخیص دادن تعجب کردم که دوستم  در این سن به این بیماری مبتلا شده،،دکتر به دوستم گفته اگر درمان رو شروع کنه و زود اقدام به بارداری نکنه ممکنه دیگه اصلا نتونه بچه دار شه و دوستم چون فعلا قصد بچه دار شدن نداره درمان رو قطع کرده به نظرتون حرف پزشک درسته؟

4. mahshad1366 نوشته است: ممنونم از لطفت من چون خودم همین مشکلو دارم و از 18 سالگی برام تشخیص دادن تعجب کردم که دوستم  در این سن به این بیماری مبتلا شده،،دکتر به دوستم گفته اگر درمان رو شروع کنه و زود اقدام به بارداری نکنه ممکنه دیگه اصلا نتونه بچه دار شه و دوستم چون فعلا قصد بچه دار شدن نداره درمان رو قطع کرده به نظرتون حرف پزشک درسته؟

سلام

پاسخ‌تون مثبته دوست من.
    متأسفانه در حال حاضر درمان قطعی برای تخمدان PCOD وجود نداره؛
    تمامی توصیه‌ها و راهکارها جهت کنترل علائم این اختلال و افزایش احتمال تخمک‌گذاری و در نتیجه افزایش شانس باروری هست.

تشکر شده توسط : 1 کاربر
تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید